12.09.2019
Czy odnawialne źródła energii mogą działać w mieście, czy dobrze wpisują się w tkankę miejską, czy pomagają w walce ze smogiem, na jakich zasadach działają prosumenci i czym są spółdzielnie energetyczne oraz klastry energii – to pytania, na które starali się odpowiedzieć prelegenci konferencji „Czysta energia, czyste powietrze w mieście”. Odbyła się ona 11 września 2019 roku w Warszawie w ramach dwudniowych Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy.
Grupa IEN była reprezentowana przez Daniela Raczkiewicza, który wygłosił prelekcję na temat klastrów energii opisując praktyczne wdrożenie tej idei na przykładzie koordynowanego klastra energii energyRegion Michałowo. W jej trakcie opisał ideę lokalnego obiegu wartości i sukcesywnego ograniczania niskiej emisji i zanieczyszczeń dzięki uruchomieniu w gminie biogazowni rolniczej wspomaganej farmą fotowoltaiczną.
Zagadnienia związane z Klastrami nie były jedynym tematem konferencji. Przemysław Kałek, Radca Prawny, Partner, Kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp.k. poruszył temat ułatwień prawnych i podatkowych z instalacji OZE. Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego opisał procesy i przyczyny powstawania smogu w miastach i jego negatywny wpływa na nasze zdrowie. Dr inż. Stanisław Pietruszko, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki zgłębił zagadnienia obecności instalacji PV w architekturze. Arkadiusz Dąbrowski, prezes spółki real GREEN przedstawił ekologiczne i finansowe korzyści z modułowych domów domów pasywnych, a Adam Zalewski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju Griffin Energy, opisał przykłady praktycznych wdrożeń miejskich magazynów energii.
Po prezentacjach odbył się jeszcze panel dyskusyjny, w którym poza nami udział wzięli również Piotr Siergiej i Arkadiusz Dąbrowski. Rozmowę poprowadziła Izabela Żylińska, redaktor naczelna branżowego portalu smart-grids.pl. Jego uczestnicy zgodzili się co do tego, że OZE może odegrać ogromną rolę w ograniczaniu niskiej emisji i w walce z zanieczyszczeniem powietrza, które w Polsce wciąż okresowo znacząco przekracza normy. Jedną z platform, na których można koordynować działania w tym kierunku są klastry energii. Warto przy tym wspomnieć, że współuczestniczyliśmy w utworzeniu 14 klastrów, z których 11 otrzymało certyfikację Ministerstwa Energii.