IEN Energy Sp. z o.o. Dostawcą roku 2020

15.10.2020

III Międzynarodowa Konferencja Producentów Biogazu i Biometanu była nie tylko doskonałą okazją do wysłuchania szeregu ciekawych wystąpień i rozmów  w tematyce związanej z tą branżą, ale również do nagrodzenia wyróżniających się firm na rynku energetycznym. Z rąk Sylwii Koch-Kopyszko, prezesa Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego nagrodę w kategorii „Dostawca roku 2020” dla IEN Energy Sp. z o.o. odebrał Daniel Raczkiewicz. Nagrodzony został również wieloletni partner biznesowy naszej firmy – spółka Zielona Energia Michałowo reprezentowana przez Lecha Gryko („Biogazownia roku 2020”), a tytuł Ambasadora Biogazu 2020 odebrał prezes PGNiG S.A. Jerzy Kwieciński.

Konferencja Green Gas Poland 2020 odbyła się w Warszawie w dniach 1-2 października 2020 roku i, podobnie jak poprzednie dwie edycje, zgromadziła szerokie grono czołowych osób z branży biogazowej i biometanowej. Omawiano aktualne tematy związane z wyzwaniami, perspektywami i szansami stojącymi przed polską i europejską branżą. Konferencję uroczyście otworzyła Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, po której z wystąpieniem inauguracyjnym wystąpił wiceminister klimatu, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska. W swoim wystąpieniu wiceminister zapowiedział podpisanie „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”, który ma stać się bazą dla rozwoju branży w Polsce. Stało się to 13 października, kiedy podpisy po dokumentem złożyli m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz prezesi PKN Orlen i PGNiG.

Następnie właśnie prezes PGNiG – Jerzy Kwieciński, został uhonorowany nagrodą „Ambasadora Biogazu 2020”. „Dotychczas w Polsce biometan nie był wykorzystywany, za granicą ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W Danii 20 proc. gazu w sieciach stanowi właśnie biometan, a we Francji jedna trzecia gazu wykorzystywana w ciepłownictwie to biometan” – mówił Kwieciński, odbierając nagrodę. „Dlatego założyliśmy, żeby w ciągu dekady stworzyć i wdrożyć program, który pozwoli zagospodarować mniej więcej połowę potencjału biogazowego, który mamy w Polsce. Eksperci oceniają ten potencjał na poziomie 13 do 15 mld m/sześc. biogazu, z czego czysty biometan stanowiłby ok. 7-8 mld m/sześc. Chcielibyśmy wybudować moce, które będą mogły produkować 4 mld m/sześc biometanu, co pozwoliłoby pokryć 40 proc. naszego krajowego zapotrzebowania na paliwo gazowe” – zapowiedział. Jak to zrobić? „Chcemy dać wędkę w postaci modelu biznesowego, który będzie ogólnie dostępny. Ze swej strony PGNiG będzie gwarantował podpisanie długoterminowych umów na dostawę i odbiór biometanu z instalacji. Weźmie na siebie także tworzenie lokalnych sieci dystrybucyjnych. Biometan to szansa na dotarcie z gazem do tych terenów, które dziś takiej możliwości, ze względu na zbyt rozproszoną zabudowę, są pozbawione” – wyjaśniał Kwieciński.

Pierwszy dzień konferencji upłynął na przedstawieniu kontekstu formalno-prawnego działania biogazowni, wyzwań ekonomicznych, czy funkcjonowania jako część lokalnej społeczności. Z dużym zaciekawieniem wysłuchano również francuskich doświadczeń w zakresie rynku biometanu, czy wtłaczania biogazu do sieci gazowej. Na koniec dnia doszło do bardzo miłego dla nas wydarzenia, tj. wręczenia nagrody w kategorii „Dostawca roku 2020” dla IEN Energy Sp. z o.o., którą odebrał doradca zarządu Daniel Raczkiewicz. To nagroda za wieloletnią obecność IEN Energy Sp. z o.o. na rynku biogazowym. Obecnie obsługujemy ponad 20% rynku biogazu rolniczego w Polsce. Z wieloma partnerami łączą nas długoletnie związki biznesowe wykraczające poza proste bilansowanie energii i obejmujące różnego rodzaju zaawansowane i innowacyjne usługi doradcze.

Wśród nagrodzonych firm znalazła się również Zielona Energia Michałowo, z którą nasza firma od wielu lat współpracuje na różnych polach, w tym w ramach Klastra Energii energyRegion Michałowo. Nagroda „Biogazownia roku 2020”, którą odebrał Lecha Gryko jest ze wszechmiar zasłużona, bo biogazownia bardzo mocno uczestniczy w pozytywnej zmianie, jaka dzieje się w Michałowie. W tym roku zakończono rozbudowę sieci cieplnej w Michałowie, która w 100 proc. zasilana jest czystym ciepłem z biogazowni. Większość budynków użyteczności publicznej nie emituje już żadnych zanieczyszczeń związanych z produkcją ciepła. Co więcej, Zielona Energia Michałowo ma już przyznane środki na budowę kolejnej biogazowni. Jako koordynator Klastra mamy pewność, że w przeciągu kilku lat większość miasta będzie zasilana czystą energią elektryczną i cieplną wytwarzaną na miejscu. I mamy tu na myśli nie tylko istniejące budynki, ale i biznes ściągnięty konkurencyjnym cenowo ciepłem i prądem, czystym powietrzem i prężną lokalną społecznością.

Drugi dzień upłynął na warsztatach podzielonych na dwie kategorie: biometanową i biogazową. Konferencję zakończyły branżowe panele dyskusyjne.

Tu można pobrać prezentacje i wystąpienia z konferencji Green Gas Poland 2020.

Kontakt

Napisz do nas

Logo
  • ul. Kolady 3
    02-691 Warszawa
  • 9:00 - 17:00
  • +48 22 119 29 29
    biuro@ienenergy.pl
  • +48 22 242 86 55
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 IEN ENERGY | Realizacja: Grupa IEN