Warsztaty – „Klastry energii od teorii do praktyki”

10.01.2018

W dniach 9-10.01.2018 roku w hotelu IBIS w Białymstoku, odbyły się warsztaty szkoleniowe KLASTRY ENERGII – od teorii do praktyki połączone z wizytą studyjną w działającym już klastrze Zielona Energia na terenie Michałowa. Szkolenie zostało zorganizowane przez Fundację Promocji i Kształcenia w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie tego typu przedsięwzięć podczas trwającej obecnie transformacji energetyki w Polsce.

W szkoleniu wzięło udział 20 osób, będących przedstawicielami branży energetycznej, samorządów, spółdzielni mieszkaniowych oraz dostawców rozwiązań technologii energetycznych.

Szkolenie poprowadził Daniel Raczkiewicz, Ekspert Rynku Energii z IEN S.A. wraz z Sylwią Koch-Kopyszko, Prezesem Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.

W pierwszym dniu uczestnicy otrzymali szczegółowe informacje z zakresu definicji klastra, zasad formalno-prawnych funkcjonowania klastrów energii, roli koordynatora oraz członków w klastrze, wskazówkami na temat wykorzystania potencjału oraz możliwości obszaru potencjalnego przyszłego klastra, w oparciu o praktyczne aspekty funkcjonowania klastrów energii na przykładzie klastra Michałowo. Piotr Budzisz opowiedział o klastrze Żywieckim jako przykładzie innego tworzenia i funkcjonowania klastra energii. Na koniec Daniel Raczkiewicz przybliżył otoczenie rynkowe klastrów energii wraz z opłacalnością prowadzonych działań wewnątrz klastrów przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz kalkulatorów.

Dzień wypełniony mnóstwem wiedzy zakończono uroczystą kolacją, na której w kuluarach toczyły się rozmowy branżowe, wymieniając się nawzajem doświadczeniem.

W drugim dniu odbyła się wizyta studyjna w Michałowie, podczas której uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z praktycznym funkcjonowaniem klastra oraz biogazowni rolniczej w Michałowie. Lech Gryko, właściciel biogazowni przedstawił wszystkie procesy technologiczne biorące udział w produkcji biogazu odpowiadając przy tym na wszystkie pytania uczestników szkolenia. Aspekty związane z działaniem biogazowni w innych klastrach, informacje o branży biogazu a także informacje o przewidzianych wsparciach rządowych i dotacjach przedstawiła Sylwia Koch-Kopyszko.

Ukończeniem szkolenia rozdano stosowne certyfikaty potwierdzające pozyskaną wiedzę oraz uczestnictwo w warsztatach.

 

Było to pierwsze z przewidzianych w tym roku szkoleń z tematu klastrów energii. Termin kolejnego zostanie podany ze stosownym wyprzedzeniem. W przypadku zainteresowania, prośba o kontakt e-mailowy na adres: biuro@ienenergy.pl

 

Kontakt

Napisz do nas

Logo
  • ul. Kolady 3
    02-691 Warszawa
  • 9:00 - 17:00
  • +48 22 119 29 29
    biuro@ienenergy.pl
  • +48 22 242 86 55
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 IEN ENERGY | Realizacja: Grupa IEN